V práci trávíme až třetinu života. Mnohdy jsme celé hodiny zavření uvnitř budov s jediným cílem: odvést více práce za méně času a ideálně v co nejvyšší kvalitě. Často nám v tom ale brání ospalost, špatná nálada nebo porucha soustředění způsobené těžkým a vydýchaným vzduchem.
Syndrom nezdravých budov
Příčinou těchto problémů však nemusí být jen nedostatek větrání. Za špatný vzduch v místnosti někdy může i samotný dům, ve kterém se kancelář nachází. Až 60 % staveb v České republice totiž postihuje tzv. syndrom nezdravých budov. Jedná se o staré, ale i relativně nové objekty, jejichž návrhy neodpovídají moderním standardům, případně je postavili z nekvalitních materiálů. Můžou to však být i domy, ve kterých majitelé jednoduše podceňují údržbu vzduchotechniky.
Syndrom nezdravých budov není dobré brát na lehkou váhu, protože může způsobovat různé zdravotní problémy. Mezi nejčastější příznaky patří třeba potíže s koncentrací, bolest hlavy, nevolnost a řada dalších. Na ty pak navazuje snížení efektivity, negativní vztah k práci a špatná nálada.
Hledá se čerstvý vzduch, zn. rychle!
Pokud jste se v předchozích odstavcích poznali, nezoufejte, řešením nemusí být jen stěhování kanceláře či změna práce. Přinášíme vám 4 tipy, jak si vylepšit pracovní prostředí hned.