Buďte klidnější v období viróz a nachlazení
Podzim a zima, kdy teploty nezadržitelně klesají, jsou pro viry hotovým rájem. Naše tělo je v zimních měsících méně odolné a chladné počasí napomáhá šíření virových nákaz.
K jeho odhalení vedlo utajené bádání několika českých vědců a jejich spojení s nevlastní sestrou multimilionáře Elona Muska.
Kdo by čekal, že první objevení marťané budou velcí a třeba i podobní lidem, ti budou zklamání. První zdokumentovaní mimozemšťané jsou totiž miniaturní tvorečkové velikosti 50 mikrometrů (0,05 milimetrů). Ale i přes svoje miniaturní rozměry mají s pozemskými tvory překvapivě mnoho společného. Třeba to, že žijí v organizovaných skupinách a jejich hlavním cílem je také rozmnožování.
Čeští vědci, kteří narozdíl od svých kolegů z NASA nedisponují obřími rozpočty, zvolili k prozkoumávání marsovských hornin netradiční, ale účinnou metodu. Místo, aby museli složitě řešit vrtaní do tvrdých skal při třetinové gravitaci a bojovali s jemným prachem, který na povrchu Marsu vane rychlostmi přesahující 100 km/h., otočili technické potíže chytře ve svůj prospěch.
Narozdíl od bohatých vesmírných agentur se místo hornin rozhodli zkoumat právě prach, kterého je na Marsu všude hodně. K zachytávání prachu navíc nemuseli stavět drahé a neodzkoušené přístroje. Jako ideální se totiž ukázal osvědčený přístroj používaný v mnoha českých domácnostech. Tato cenově dostupná čističku vzduchu, nejen že zachytává prach na povrchu lesklého nerezového filtru a je tedy ideální k dálkovému sledování mikrokamerami, ale díky nasávání elektronovým větrem je nenáročná na spotřebu elektrické energie. Což je na planetě, kde zatím není zavedena elektrická rozvodná síť, vítaný benefit. Navíc je čistička velmi lehká. Právě její nízká váha rozhodla o možnosti „propašovat“ ji na palubu kosmické lodi Elona Muska, která při utajovaném letu (Elona Muska už obtěžovaly negativní ohlasy na početné havárie jeho raket a nechtěl si při dobývání Marsu udělat opět ostudu) na Mars. Na palubu lodi SPaceX UltraDragon jen mírně upravenou čističku vzduchu nepozorovaně dostala málo známá sestra multimilionáře, Helen Musková, která s jedním z českých vědců udržuje nemanželský poměr. Protože doprava jednoho kilogramu vědeckého vybavení na povrch Marsu stojí přibližně 3 miliony dolarů a čistička váží 3,1 kg, ušetřila Helen tímto partyzánským kouskem našemu rozpočtu 220 miliónů korun.
Čistička vzduchu Ioni-CARE s titanovým povrchem přistála na povrchu Marsu po 195 dnech letu a už hodinu po přistání začala nasávat marsovskou atmosféru a zachytávat první zrnka prachu na elektrostatických filtrech. Mikrokamery pečlivě přenášely obrázky plnících se povrchů nerezových filtrů a již po 3 dnech zaznamenali vědci, sledující přenášená videa, v zachyceném prachu zvláštní aktivitu. Vždy po zapnutí vestavěného ionizátoru vzduchu, který emituje lehké, záporně nabité ionty, se na spodní části filtrů, v místech kde se ionizátor nachází, začal prach vlnit a světélkovat.
Když vědci přepnuli zvětšení mikrokamer na 400 násobné zvětšení, zůstali v šoku. Dne 1. dubna 2025 v 00:33 SELČ objevili první mimozemský život. Zatím jediný povedený snímek samičky tvora, kterého nazvali Tardigrada Marsea, zveřejňujeme poprvé právě zde.
Velikost je mezi 40 až 50 mikrometry, samičkám v době námluv zeleně světélkují oči a stavbou těla vzdáleně připomínají želvušky. Od nich se ale liší životem v početných organizovaných koloniích a také způsobem rozmnožování. Tardigrada Marsea se podle všeho rozmnožuje iontovým dělením. Na tento, dosud nezaznamenaný akt, přivedlo vědce neobvyklé chování samiček na povrchu filtru čističky. Zapnutí ionizátoru vestavěného v čističce je totiž nabudilo k neutuchající pohlavní aktivitě.
Světové prvenství českých vědců je důkazem, že leckdy není třeba využívat ty nejdražší přístroje, ale k překvapivým výsledkům vedou i dostupnější cesty. Stačí využít proslulého českého fištrónu a k tomu trochu těch konexí.
Podzim a zima, kdy teploty nezadržitelně klesají, jsou pro viry hotovým rájem. Naše tělo je v zimních měsících méně odolné a chladné počasí napomáhá šíření virových nákaz.
Pod pojmem "vzdušné vitamíny" si můžeme představit paletu přírodních látek, prvků a jevů přítomných ve vzduchu, které mají pozitivní vliv na lidské zdraví a pohodu.
O nečistotách ve vzduchu toho víme hodně. Tentokrát jsme tři otázky, na které „lidští“ odborníci odpovědi znají, položili umělé inteligenci. Pojďme se podívat, jak si s nimi poradila.